Liptovský Mikuáš
  Úvod   /   Samospráva   /   Partnerské mestá   /   Nowy Targ (POĽSKO)

Nowy Targ (POĽSKO)

Nowy Targ (POĽSKO) 

Kraj: Malopoľské vojvodstvo 
Počet obyvateľov: 33 460 obyvateľov 
Nadmorská výška:  585-1138 m.
Leží južne od pohoria Gorce. 
 

Stručná charakteristika mesta:

Je to regionálne centrum (je hlavné Podhala). Leží 84 km južne od Krakova. Prvá písomná zmienka je z roku 1326. Mestské práva dostalo v 22. júna 1346 od kráľa Kazimíra Veľkého. Kráľ Kazimír Veľký mu udelil zvláštne práva, ktoré spôsobili rýchly rast mesta, ktorý však skončil po ničivom požiari 1601. Od roku 1770 patrilo mesto k rakúskej provincii Halič a roku 1918 pripadlo Poľsku. V 1979 bol v meste pápež Ján Pavol II..
Po celé stáročia hlavným zamestnaním obyvateľov Nového Targu bolo poľnohospodárstvo, spojené s kožušníctvom a obchodom. V roku 1955 vznikli NZPS "Podhale" (Novotargské Závody Kožiarskeho Priemyslu "Podhalie"), ktoré zamestnali viac ako 10 000 pracovníkov. Závody prestali pracovať po 1989 roku, Nový Targ však stále patrí medzi najvýznamnejšie centrá kožiarskeho priemyslu v Poľsku.
 

Stručná charakteristika partnerskej spolupráce:

Spolupráca vznikla na základe podnetu mesta Nowy Targ. Dohoda o partnerských vzťahoch a spolupráci medzi mestami Liptovský Mikuláš a Nowy Targ bola podpísaná 25.02.2022. Hlavným cieľom spolupráce je participácia na projektoch v oblasti kultúry a práce s mládežou, získanie finančných prostriedkov do liptovského regiónu z fondov cezhraničnej spolupráce , rozvoj investičných a neinvestičných projektov mestského cestovného ruchu.